Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krátce o koních

 

Koně jsou jistě nejvšestrannjší zvířata na světě. Existují již miliony let a používali se jako zdroj potravy, zpracovávala se jejich kůže, využívali se v zemědělství a průmyslu, ve válkách, v dopravě, při závodění a rekreačním ježdění. Jsou to velmi přizpůsobivá zvířata, která mohou žít v rozmanitých klimataických podmínkách a různém prostředí. Například poníci Bhutia a spiti žijí v indické části Himaláje a jsou spokojeni i ve vysokých nadmořských výškách. Jsou to ideální koníci pro tuto horskou oblast, zatímco vlhčí a teplejší místa v nížinách jsou pro ně méně příznivá. Kůň plemene Achal-Teke z pouště Karakum v Turkmenistánu je schopen odolávat extrémně vysokým teplotám a mrzům pouštního klimatu. Existuje slavný příběh o tom, jak koně tohoto plemene absolvovali v roce 1935 cestu z Ašchabádu do Moskvy. Během 84 dnů překonali vzdálenost dvou tisíc pěti set mil (4000 km) a celá cesta zahrnovala i dvě stě třicet pět mil (cca 400 km) napříč pouští. Tento úsek koně překonali za 3 dny a bez vody - to je skutečný důkaz jejich výjimečné odolnosti a životní energie.

Vývoj plemen

Jak se různá plemena koní po celá staletí vyvíjela, výrazně se přizpůsobovala konkrétním životním podmínkám. To může částečně odpovědět na otázku, proč byla jejich evoluce tak úspěšná. Jen považme, jak velké důsledky musela mít domestikace prvních koní, již byli schopni nést jezdce, který je řídil. Má se za to, že mýtus o kentau¨rovi, bytosti, jež je napůl člověkem a napůl koněm vznikl na základu pohledu člověka sedícího na koňském hřbetě. Při pohledu z dálky se člověk a kůň museli jevit jako 1 zvíře - polovina člověka a polovina koně. Na první pohled musel člověk na koni vzbuzovat strach a hrůzu. Náhle se náš malý svět stal mnohem větším a vdůsledku ochočení koně se člověku otevřely zcela nové obzory.

První jezdci na koních

Čingischán (1162-1227) je pravděpodobně prvním z nejslavnějších dávných jezdců. Byl to nezkrotný válečník, který dobyl severní Čínu a pak se spolu se svými vycvičenými kočovnými bojovníky vydal na západ - a vždy na koňském hřbetě. Podle zápisků Marka Pola (1245-1324) Čingischánův vnuk Kublajchán vybudoval neuvěřitelný systém pro předávání zpráv, který měl podél hlavních cest v říši deset tisíc opěvněných míst, vzdálených od sebe vždy 30 mil. Každá taková odpočinková stanice měla 400 koní; dvě stě jich odpočívalo a dalších 200 jich bylo připraveno k jízdě s novými zprávami.

Člověk a jeho kůň

Člověk a kůň mají zdánlivě nikdy nekončící vzájemný vztah, který se utvářel v průběhu historie a pokračuje i dnes. Skutečně, v několika kulturách, například u Kazachů v Eurosii, je kůň stále neoddělitelnou součástí denního života. V některých zemí se kůň stále používá v zemědělství a jako dopravní prostředek. Koně budou vždy nepostradatelní v oblastech, kde nemohou pracovat traktory. Především ve vyspělých společnostech se však role koní poněkud změnila. V průmyslu a zemědělství je z velké části nahradila technika, a tak se mnohá z impozantních tažných plemen početně zmenšila a hrozí nebezpečí, že zcela zmizí, i když chovatelské společnosti těchto plemen bojují za jejich udržení. Mnohá tažná plemena se často kříží s plemeny lehčími, jako je plnokrevník, aby se tak získali kvalitní jezdečtí koněstřední tělesné hmotnosti. Několik pivovarů v Anglii a Evropě dodnes chová tažné koně různých plemen, jako je shirský, clydesdalský a juský kůň. Tažné koně lze ještě stále vidět na větších zemědělských výstavách a při reklamních akcích pivovarů, jak tahají pivovarské vozy.

Dnešní koně

Dnes se koně a poníci používají především pro rekreační účely. Poskytují potěšení lidem všecxh jezdeckých schopností a úrovní při nejrůznějších příležitostech, počínaje turistickýcm putováním na ponících až po mezinárodní soutěže. Zajímavým příkladem změny role koně ve společnosti je skutečnost, že se oldenburgští a hanoverští koně, původně většinou tažní, změnili ve velmi populární soutěžní a jezdecká zvířata. Do plemenitby vrcholového soutěžního a jezdeckého koně se investuje hodně času a peněz a snem chovateleje vždy vychovat vynikajícího koňského vítěze.

 

ZDROJ: http://miss-lion.blog.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář