Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o hříbě

17. 7. 2008
Hříbě
 
 

 

Kromě toho je však také velmi důležité mít teoretické znalosti, abychom věděli, jakou péči musíme hříběti poskytnout.

Jistě mnoho majitelů, kteří mají krásné zdravé klisny, začnou uvažovat o hříběti. Je však zapotřebí uvědomit si, zda můžeme hříběti poskytnout patřičné ustájení, kvalitní krmivo, dostatečný výběh, ale také máme-li dostatečné finanční prostředky na očkování, výživné směsi apod.

 

Hříbě do odstavu:

Do 2 hodin po narození hříbě vstane a jde se napít mleziva, které potřebuje pro odchod střevní smolky. Mlezivo klisna produkuje 3 - 5 dní po ohřebení a po tomto období se mléko upraví na stálou normu. Během svého růstu hříbě potřebuje dostatek odpočinku. Zhruba od 4. týdnů můžeme učit hříbě zvedat nohy, vyškrabovat kopýtka a mírně na ně klepat, čímž hříbě připravujeme na úpravu kopyt a podkování. Poprvé hříběti ošetříme kopyta po 3 měsících a potom následně každé 2 měsíce. Také ho učíme zvykat si na ohlávku a čištění. V prvních dnech hříbě saje až 30x za den. Po měsíci už asi jen 8x denně a poté se interval prodlužuje na 2 - 2,5 hod. Pokud je klisna v práci, musíme provádět krátké přestávky, aby se hříbě mohlo napít.valitním drceným ovsem (je lépe stravitelný), senem (nejlépe lučním, neboť je nejhodnotnější), podáváme mu rybí tuk na podporu vývoje kostry a můžeme mu dát i vařené lněné semínko a další. Jen kromě okopanin, kterými krmíme až po odstavu. Dále pak přikrmujeme:

 • koncem 2. měsíce
 • 1 kg sena + 1 kg ovsa
 • ve 3 měsících
 • 2 kg sena + 1 kg ovsa
 • mezi 4. - 5. měsícem
 • 3 kg sena + 2 kg ovsa
hříbata se odstavují mezi 4. - 6. měsícem olných stájí, které se ale nesmějí přeplňovat

Do 24 hodin musíme hříbě naočkovat proti tetanu a ochromě.

Je-li pěkné počasí, můžeme čtvrtý nebo pátý den po narození pustit klisnu s hříbětem do výběhu, neboť pohyb na čerstvém vzduchu a sluneční paprsky mají příznivý vliv na látkový metabolismus, vývin kostry a svalstva a na činnost srdce a plic. Také v této době můžeme pomalu začít s ochočováním. Nejlépe je ochočovat ve stáji za přítomnosti klisny, aby hříbě bylo klidné a cítilo se v bezpečí. Navykáme ho na doteky a hlazení člověkem.

Ve stáří třech nebo čtyř měsíců můžeme hříbě učit nastupovat do přepravního boxu. Samozřejmě také ve společnosti klisny.

Máme-li hřebečka, se kterým nepočítáme do chovu a chceme ho vykastrovat, pak je to dobré provést ještě před odstavem. Později je to sice také možné, ale čím starší hřebeček bude, tím bude samozřejmě kastrace obtížnější. Před kastrací musíme povést odčervení.

A stejně jako kastrování, také značení hříbat (což jsou výžehy) provádíme zhruba u půlročních hříbat.


 • odstav musí proběhnout pozvolna, aby nebyl velkým stresem pro hříbě, ale ani pro matku.
 •  

  FOTO: Martina Poláková www.racingphoto.cz

  ZDROJ: www.kunkamarad.estranky.cz

   

  Komentáře

  Přidat komentář

  Přehled komentářů

  Zatím nebyl vložen žádný komentář